Ультрафіолет переможе епідемії грипу

Ультрафіолет переможе епідемії грипу

Експерименти показали, що короткохвильове УФ-випромінювання може ефективно знищувати віруси грипу і при цьому залишатися безпечним для людей.

У лікарнях, поліклініках та в наукових лабораторіях постійно використовуються ультрафіолетові лампи. УФ-випромінювання викликає масові пошкодження ДНК, веде до мутацій і викликає загибель клітин. Тому під час обробки людям входити в приміщення не рекомендується - і лише мікроорганізми потрапляють під дію стерилізуючих променів.

Це ж і обмежує застосування такого методу обробки: якщо б можна було використовувати УФ-лампи, не побоюючись нашкодити людям, вони допомогли б зупиняти масові епідемії, працюючи в громадському транспорті і школах, на сільськогосподарських підприємствах і просто в операційних прямо під час хірургічного втручання. Таку перспективу може відкрити робота Девіда Бреннера (David Brenner) і його колег з Колумбійського університету в Нью-Йорку. Автори розповідають про неї в статті, розміщеній на сервісі препринтів bioRxiv.

Стандартна УФ-обробка приміщень ведеться з використанням хвиль довжиною 254 нм, які здатні проникати крізь поверхню шкіри і очей, що може привести до розвитку раку і катаракт. Тому вчені звернулися до дальнього ультрафіолету з більш короткими довжинами хвиль.

Експерименти показали, що це випромінювання ефективно знищує клітини бактерій на оброблюваної поверхні і при цьому не шкодить піддослідним мишам.

У нових дослідах Бреннера і його співавторів вчені розпорошували в експериментальній камері препарати вірусу грипу і обробляли УФ-випромінюванням довжиною хвилі 222 нм. Потім зразки осаду забиралися і ін'єктувати на культури клітин тварин, здатні заражатися вірусом.

Показано, що після УФ-обробки препарат стає неактивним, тоді як в контрольній камері, що її опромінювали, він зумів зберегтися і заразив клітини.

Варто додати, що в дослідах використовувалися УФ-лампи на основі суміші криптону і хлору, що створюють випромінювання в діапазоні від 207 до 222 нм, а «зайві» фотони віддалялися за допомогою світлофільтрів.

Залишається показати, що такі джерела ефективні проти широкого спектра патогенних мікробів і все-таки повністю безпечні для людей.

Отправить комментарий